Articles

Premiul Stephen Hales

Posted by admin

2019 – Richard Vierstra – pentru serviciul demn de remarcat pentru știința biologiei plantelor

2018 – Mary Lou Guerinot – pentru serviciul demn de remarcat pentru știința biologiei plantelor

2017 – Julia Bailey Serres – pentru serviciul demn de remarcat pentru știința biologiei plantelor

2016 – Gloria Coruzzi-lider în explorarea interfeței biologiei plantelor și sistemelor și a oferit prima viziune integrată a mecanismelor de control al asimilarea și utilizarea azotului.

2015 – Bob Goldberg – pentru serviciul demn de remarcat pentru știința biologiei plantelor

2014 – Mike Thomashow-pentru serviciul demn de remarcat pentru știința biologiei plantelor

2013 – Brian A. Larkins-pentru serviciul demn de remarcat științei biologiei plantelor

2012 – Ian Sussex – pentru serviciul demn de remarcat științei biologiei plantelor

2011 – Susan Wessler – pentru contribuțiile sale continue și remarcabile la știința plantelor

2010 –Athanasios (Sakis) Theologis– pentru contribuțiile sale susținute și remarcabile la știința plantelor de peste 30 de ani

2009 –Jeffery Dangl– pentru rolul său în dezvoltarea conceptelor și elucidarea mecanismelor fundamentale care guvernează interacțiunile plantă-patogen

2008 –Peter quail– for serviciu demn de remarcat pentru știința biologiei plantelor

2007 – Sarah Hake – pentru contribuții remarcabile la înțelegerea noastră fundamentală a biologiei dezvoltării plantelor care acoperă disciplinele științifice ale evoluției, geneticii, biologiei celulare și biologiei moleculare a plantelor

2006 – Ken Keegstra – pentru contribuțiile sale de pionierat la înțelegerea noastră a biogenezei cloroplastelor, a importului de proteine în cloroplaste și a structurii și biosintezei peretelui celular al plantelor

2005 – Bob Buchanan – pentru descoperirile sale majore privind reglarea fixării CO2 și rolul sistemului de tioredoxină în dezvoltarea plantelor

2004 – Natasha Raikhel – pentru studiile sale privind traficul de proteine și pentru dezvoltarea plantei model Arabidopsis thaliana ca organism ales pentru biologia celulelor vegetale

2002 – Elisabeth Gantt – pentru contribuțiile sale de pionierat în cercetarea în fotosinteză și biosinteza carotenoidelor și pentru munca sa exemplară de serviciu

2000 *Jan A. D. Zeevaart pentru contribuțiile sale extinse la elucidarea mecanismelor prin care hormonii plantelor mediază efectele mediului asupra proceselor plantelor, cum ar fi înflorirea, creșterea și răspunsurile protectoare la secetă

1998 *Hans Kende pentru contribuțiile sale seminale la înțelegerea modului de acțiune al hormonilor giberelină, citokinină și etilenă

1996 Maarten J. Chrispeels pentru cercetările sale privind interfața dintre biologia celulară și biochimie, ca purtător de cuvânt al științei, ca profesor și mentor inspirator și ca editor exigent al revistei fiziologia plantelor

1994 Winslow R. Briggs pentru servirea fiziologiei plantelor ca profesor și mentor, ca investigator al modului în care lumina interacționează cu controalele metabolice și hormonale interne și ca purtător de cuvânt principal al științei

1992 *Clarence A. Ryan pentru contribuțiile sale la înțelegerea noastră a apărării plantelor pe bază de inhibitori de proteinază

1990 *Joseph E. Varner pentru contribuțiile sale fundamentale și conducerea intelectuală în fiziologia plantelor

1988 *Oliver E. Nelson, Jr. în recunoașterea cercetărilor sale în biologie genetică și moleculară

1986 Olle E. Bjorkman pentru contribuțiile sale importante la fiziologia plantelor și, în special, la domeniul ecologiei fiziologice a plantelor

1984 *Bernard O. Phinney, recunoscut la nivel mondial ca fiind cea mai importantă autoritate în gibereline

1982 *Lawrence bogorad pentru cercetarea sa de pionierat care caracterizează genomul cloroplastului

1980 *N. Edward Tolbert pentru cercetările sale în domeniul fotorespirației și metabolismului glicolatului

1978 *Bessel Kok pentru contribuțiile sale la aspectele fotofizice și biochimice ale fotosintezei

1976 *Anton Lang pentru contribuțiile sale remarcabile în creșterea și reglarea plantelor

1974 *Paul Karl Stumpf ca recunoaștere a contribuțiilor sale remarcabile la cunoștințele noastre despre metabolismul lipidic în plante

1972 Andrew Alm Benson pentru descoperirea ribulozei printre produsele de asimilare fotosintetică a dioxidului de carbon și pentru celelalte contribuții ale sale la elucidarea acestui proces

1970 *Harry Beevers ca recunoaștere a studiilor sale remarcabile asupra metabolismului glioxalatului și a glioxizomilor

1968 Robert Harza Burris pentru contribuția sa continuă la cunoașterea metabolismului azotului și fixarea acestuia de către plante

1966 *Daniel Israel Arnon în onoarea distinselor sale contribuții la avansarea fiziologiei plantelor ca știință

1964 *Frederick campion steward pentru numeroasele sale contribuții importante la cunoașterea diferențierii celulare și a factorilor specifici de creștere

1962 *Sterling Brown Hendricks și *Harry Alfred Borthwick pentru contribuțiile lor în domeniul creșterii și diferențierii plantelor

1960 * Perry R. Stout pentru contribuții în domeniul nutriției minerale a plantelor

1958 *Frits Warmolt a mers pentru contribuții în domeniul auxinelor și ecologiei fiziologice

1956 *Melvin Calvin pentru trasarea căii carbonului în fotosinteză

1954 *Folke Karl Skoog pentru munca sa remarcabilă în domeniul fiziologiei auxinelor

1952 *Lawrence Rogers clipește pentru studiile sale în fotosinteză și fiziologia algelor

1950 *Birgit vennesland pentru contribuțiile sale în domeniul biochimiei plantelor și enzimelor

1948 *Robert Emerson pentru numeroasele sale contribuții importante la studiul mecanismului fotosintetic

1948 *David Rockwell Goddard pentru contribuțiile sale fundamentale la cunoștințele noastre despre respirație și enzime respiratorii

1946 *Burton Edward Livingston pentru contribuțiile sale în domeniul fiziologiei plantelor

1944 Ray Fields Dawson pentru pionieratul și conducerea sa în investigațiile localizării mecanismului sintezei alcaloizilor

1942 *Cornelis Bernardus van Niel ca recunoaștere a strălucitei sale lucrări privind biochimia organismelor inferioare și a contribuțiilor la o înțelegere a fotosintezei

1940 *Philip Rodney White pentru munca sa de pionier și contribuții majore la cultura țesuturilor vegetale

1938 *John Wesley Shive pentru contribuțiile sale la investigarea cerințelor minerale și a nutriției generale a plantelor

1936 *Kenneth Vivian Thimann pentru contribuțiile sale la cunoștințele noastre despre chimia și semnificația fiziologică a hormonilor de creștere ai plantelor

1934 *Charles Albert Shull pentru serviciul distins al științei fiziologiei plantelor

1932 *Hubert Bradford Vickery pentru contribuțiile sale la chimia proteinelor vegetale

1930 * Wrightman Wells Garner pentru dezvoltarea conceptului de fotoperiodism

1929 * Dennis Robert Hoagland pentru contribuțiile și conducerea sa în domeniul nutriției plantelor

*decedat

Related Post

Leave A Comment